technology

Κυριακή 12 Μαΐου 2013

Πρωταθλητής Ευρώπης στο μπάσκετ και πάλι ο Ολυμπιακός

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα όπου ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει μέχρι και με 17 πόντους από την Ρεάλ Μαδρίτης οι παίκτες του πρωταθλητή Ευρώπης βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να γυρίσουν το ματς και να πάρουν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το τρόπαιο!

Πρωταθλητής Ευρώπης για δεύτερη διαδοχική χρονιά και τρίτη στην ιστορία του (1997, 2012, 2013) στέφθηκε ο Ολυμπιακός.

Το εφιαλτικό πρώτο δεκάλεπτο, που τον βρήκε πίσω με 27-10, δεν πτόησε τους Πειραιώτες. Με όπλο την άμυνα χρειάστηκαν μόλις ένα δεκάλεπτο για να ισορροπήσει και με διαδοχικές «βόμβες» του Σπανούλη κάθισε στη θέση του οδηγού στις αρχές της τρίτης περιόδου, μένοντας εκεί ως το τέλος. Έτσι διατήρησαν το στέμμα τους και έγιναν η πρώτη ομάδα μετά τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (2004-2005) που κατακτά δεύτερη συνεχή Ευρωλίγκα.

Πρώτος Έλληνας προπονητής που κατακτά Ευρωλίγκα ο Γιώργος Μπαρτζώκας, πολυτιμότερος του αγώνα ο Βασίλης Σπανούλης με 22 πόντους όλους στο δεύτερο ημίχρονο! Τα δεκάλεπτα: 10-27, 37-41, 61-61, 100-88

Πηγή: Διαδίκτυο - my campus